Domowe zaprawy są pracochłonne
Nie ma to jak domowe przetwory! To rzecz oczywista. Ale komu się chce robić je samodzielnie? Zastanawiasz się czy Thermomix robi przetwory, bo smażenie i mieszanie powideł godzinami to robota, jak za karę? Ręczne przecieranie pomidorów na sicie, by zrobić passatę też nie należy do przyjemności. A ile przy tym bałaganu… dżemy bulgoczące i chlapiące na kafelki z wielkich garów? Uhhh… że o ketchupie, który trzeba porządnie zredukować, by był odpowiednio gęsty już nawet nie wspomnę. Wszystko w kuchni po akcji szykowania zapraw zazwyczaj jest opaćkane. A do tego w zlewie piętrzą się: hałda garnków, brytfanna po powidłach, lejki, sitka z wprasowanymi skórkami i pestkami po przecieraniu (mycie takich sit to dopiero przygoda!), chochle, łyżki, kwyrlejki, miski.
Czy warto się wysilać? Może są łatwiejsze sposoby?
A mimo to warto. Bo wiesz, co jesz. Skład lepszy. Bo niekiedy użyjesz składników z własnego ogrodu, które wiesz, jak były uprawiane. I możesz sobie dostosować każdy z przetworów pod swój gust, oczekiwania i smak. Bo za porównywalną jakość trzeba zapłacić i to sporo, zaś dżemy, kompoty, marynaty i kiszonki zrobione samodzielnie kosztują śmiesznie mało. W dodatku patrząc na pękate słoiczki wypełnione samodzielnie przygotowanymi konserwami ja czuję się po prostu dumna. Czy w takim razie można jakoś ten temat ugryźć bardziej komfortowo? Czyściej? Łatwiej? Wiedząc już, ze TM6 potrafi wyręczać w wielu czynnościach kuchennych, pewnie się zastanawiasz, czy Thermomix robi przetwory? A jeśli tak to jakie? W czym może okazać się pomocny?
Czy Thermomix robi przetwory sprawnie?
Ja w tym roku zaprawiłam bardzo dużo. Dlatego właśnie w tym sezonie doceniłam w pełnej rozciągłości pomoc tego urządzenia przy szykowaniu słoików z różnościami na zimę. Thermomix robi przetwory i to szybciej i łatwiej niż można by się spodziewać. Nawet większe ilości owoców lub warzyw opłaca się przerobić w kilku cyklach pracy w urządzeniu, ponieważ idzie to o wiele szybciej, niż robienie wszystkiego na raz w wielkim saganie. Serio – wiem, co mówię.
Wszystkie przetwory na zdjęciach w tym wpisie to moja własna, tegoroczna produkcja i dodam, że to tylko „beauty shots”. Zrobione kilku przykładowym słoiczkom z danej partii a nie całej produkcji (bo wydaje mi się, zę oglądanie na każdej fotce kilkudziesięciu słoiczków było by mało interesujące). Zresztą kto nigdy nie spędził połowy dnia nad parującymi garami dżemu, który trzeba było co chwilkę mieszać, by nie przywarł, niech pierwszy rzuci słoikiem. Postaram Ci się opowiedzieć merytorycznie i na przykładach o tym, w czym Thermomix może pomóc podczas przygotowywania zapraw.
Wiesz zapewne, że TM6 ma kilka funkcji, które okazują się przydatne przy domowych zaprawach: waży, rozdrabnia, miesza, gotuje, blenduje, miksuje. Ma solidną bazę przepisów cookidoo, gdzie znajdziesz mnóstwo świetnych receptur na domowe zaprawy. Praca przebiega zawsze z założoną pokrywą, więc bałagan jest zredukowany do minimum. I można lać dżemy i passaty do słoików bezpośrednio z dzióbka, bez szamotania się z lejkami i chochelkami. A jak dokładnie wygląda praca z nim podczas szykowania słoików na zimę? Przeczytaj poniżej:
W czym TM6 jest pomocny podczas szykowania słoików na zimę?
- Po pierwsze zastąpi Ci wagę – wszystko odważasz bezpośrednio do naczynia miksującego.
- Po drugie odpada Ci krojenie warzyw i owoców. Można je tylko ciachnąć niedbale na spore kawałki (3-4 cm) a rozdrabnianie (jak na tarce do warzyw) zostawić robotowi TM6.
- Jeśli masz nakładkę krojącą, to poszatkujesz ślicznie wszystko co potrzeba także w plasterki. I to bez konieczności narażania palcy i paznokci na szwank podczas szatkowania na ręcznej mandolinie. Na Cookidoo jest nawet cała kolekcja przepisów na przetwory z wykorzystaniem tego akcesorium.
- Ugotujesz w Thermomixie w kilkanaście minut dżem, szybko rozgotujesz pomidory, zredukujesz powidła bez konieczności ich pilnowania. 4 kilo truskawek ja przerobiłam na dżem w godzinę i był to czas, kiedy w sumie, to robiłam zupełnie inne rzeczy w drugim pokoju a do kuchni wchodziłam tylko po to, by przelać dżem do słoików i załadować kolejną porcję owoców do robota. Zatem takiej faktycznej pracy z tym miałam… no może z 10 minut. Resztę zrobił TM6.
- Pomidory zamiast przecierać pracowicie przez sito zblendujesz raz – dwa.
- Dżemy i passaty pomidorowe łatwo przelejesz do słoika bezpośrednio z naczynia miksującego, bez użycia chochli i lejka.
- Urządzenie pracuje z założoną pokrywą, więc nie pryska po kuchence i kafelkach – masz mniej sprzątania potem.
- Nie musisz stać nad garem i pilnować całego procesu.
- Jeśli robisz dżemy z pektyną, to łatwo dodasz ją na samym początku procesu i zmiksujesz w kilka sekund z owocami. Unikasz ryzyka, że zbryli się podczas dodawania do gorących owoców.
- Dżem od momentu umieszczenia owoców w naczyniu miksującym robi się tylko 15 minut – nie tracisz cennych witamin.
- Do ogórków kiszonych i konserwowych wymieszasz w TM6 zalewę. Tak wiem, że można w garnku. Ale po co, skoro może ją wymieszać urządzenie a ja w tym czasie mam wolne ręce – zawsze to kilka minut czasu „do przodu”. Następnie sprawnie przelewam ją do słoików bezpośrednio z naczynia miksującego bez chochli – uwierz mi – jest szybciej.
- Na Cookidoo jest cała masa przepisów na różne domowe przetwory. Sama z wielu z nich w tym roku skorzystałam i jestem bardzo zadowolona z efektów oraz niewielkiego wysiłku, jaki musiałam włożyć w szykowanie zapraw.
Skąd brać przepisy na przetwory z Thermomixa
A co z przepisami na przetwory? Przede wszystkim polecam Cookidoo, które jest ogromną bazą receptur na Thermomix. Polecę Ci poniżej nieco fajnych przepisów na rozmaite pyszności do zawekowania:
Dżemy, konfitury marmolady z Cookidoo
- Na początek CZEKOŚLIWKA – fantastyczny przepis na śliwkowe smarowidło do kanapek, naleśników i gofrów z dodatkiem gorzkiej czekolady. Pachnie czekoladą ale smak ma nieoczywisty przez te śliwki, bo jest słodko-kwaskowa. Coś jakby… śliwki w czekoladzie podać w formie kremu do pieczywa. Moje dzieci przepadają za czekośliwką i nie ma co się dziwić – jest przepyszna!
- Wspaniałe, gęste POWIDŁA ŚLIWKOWE bez pilnowania i ciągłego mieszania. Bardzo łatwe do zrobienia i przepyszne! Są idealne do domowych wypieków, np. do przełożenia piernika, do nadziania pączków albo do nafaszerowania domowych rogalików z ciasta drożdżowego lub kruchego. Cudo!
- Z cyklu: smaki nieoczywiste: KONFITURA JABŁKOWO – JEŻYNOWA z imbirem i cynamonem. Świetna rzecz, gdy zaczną się jesienne chłody i wietrzne dni. Na myśl o tym specjale i gorącej herbacie nogi człowieka same do domu niosą.
- Bardzo ciekawa propozycja: MARMOLADA Z POMARAŃCZY I SUSZONYCH DAKTYLI bez dodatku substancji zagęszczających. Jej zaletą jest wysoka zawartość błonnika i inne właściwości prozdrowotne daktyli (np. przeciwnowotworowe).
- DŻEM TRUSKAWKOWO-JABŁKOWY bez substancji zagęszczających za to z odrobiną cynamonu (kto kocha cynamon tak jak ja, ten palec pod budkę!)
- I jeszcze jedna ciekawostka: DŻEM Z DYNI Z JABŁKIEM I MANGO – niebanalne połączenie.
- Oprócz tego wśród przepisów na cookidoo.pl znajdziesz bez trudu receptury na dżemy – powiedzmy – klasyczne: truskawkowy (w iluś odmianach), z czarnej porzeczki, brzoskwiniowy, z owoców leśnych, morelowy, mirabelkowy, itd… naprawdę jest z czego wybierać. To jest właśnie piękne w Cookidoo. Czego nie szukasz, to na 99% znajdziesz jakiś fajny przepis do wykonania w TM6 (przynajmniej jeden a czasem więcej).
Soki i syropy z Cookidoo
- Polecam Ci z całego serca przepis na SYROP MALINOWY. Być może zdarzyło Ci się czytać etykietę kupnego syropu malinowego a tam… tylko 0,35% malin… uuuups! No i dlatego warto zrobić samodzielnie syrop Z MALIN. Ja w tym roku zrobiłam. I już wiem, że w przyszłym też zrobię, bo jest cudowny!
- Sezon na winogrona zaczyna się rozpędzać, więc jeśli szukasz pomysłów na trafione zagospodarowanie tych pysznych owoców oprócz produkcji domowego wina, to zdradzę Ci w sekrecie, że SOK Z WINOGRON wychodzi boski! I to zarówno z białych jak i czerwonych – ja używam tego przepisu do obu kolorów winogron. I nie muszą być bezpestkowe. Taki sok jest robiony dokładnie tą samą techniką, co sok z sokownika, czyli poprzez parowanie owoców. Plusem jest to, że Thermomix ma naczynie miksujące ze stali nierdzewnej a nie z aluminium, jak stare sokowniki, zatem jest zdrowiej!
Propozycje przetworów warzywnych z Cookidoo
- A może coś na wytrawnie i to z bałkańskim zacięciem? LUTENICA (lub Ljutenica) to aromatyczna pasta paprykowo-pomidorowa, którą używa się jako dodatek np. do pieczywa, grzanek lub mięsa. Sekretem udanej pasty rodem z Bułgarii jest upieczenie warzyw przed dalszą obróbką. Ten przepis uwzględnia ten ważny niuans a Lutenica z Thermomixa wychodzi obłędna.
- A jeśli wolisz szybko, to polecam przepis na AJVAR, czyli pastę z papryki i bakłażanów również rodem z Bałkanów. Jej zastosowanie jest podobne, co Lutenicy, choć w smaku się zauważalnie różnią.
- A passata pomidorowa? Jest kilka fajnych przepisów na ten włoski specjał. Ja polecam ten: KLASYCZNY WŁOSKI PRZECIER POMIDOROWY. Oczywiście jeśli wolisz passatę zupełnie bez dodatków, po prostu z samych pomidorów, to zrobisz ją jeszcze łatwiej. Ja co roku zamykam w słoikach lato w postaci pomidorów ze szklarni mojej mamy. Jest to moim zdaniem o wiele lepsze niż pomidory z puszki czy kupne passaty.
- Ketchup? Pewnie! Oto i przepis na DOMOWY KETCHUP średnia ocen 4.9 na 5.0 mówi sama za siebie. Pamiętaj też, że możesz każdą recepturę zmodyfikować i dostosować pod własny smak.
- A może pyszne TARTE BURACZKI w słoikach na zimę? Buraki to samo zdrowie a czasem „gotowiec”, który wystarczy odkręcić i podać do obiadu, bardzo się przydaje.
- Dla tych, którzy lubią wszystko od A do Z zrobić samodzielnie polecam przepis na TARTE OGÓRKI KISZONE na zupę. Z nakładką krojącą to tylko 20 minut pracy (i trochę czasu na ukiszenie).
- Albo wielowarzywną, bowiem składającą się z ogórków, papryki, cebuli, marchewki, czosnku i różnych przypraw, SAŁATKĘ SZWEDZKĄ. Na zimę jak znalazł!
Jak nie cookidoo, to co?
Przepisownia. W momencie, gdy piszę ten tekst, mamy w tym serwisie społecznym prawie 8500 przepisów na Thermomix. W tym również przetwory wszelkiej maści. Zatem nic tylko brać i korzystać, robić domowe cuda. Pamiętaj, że mając konto na Przepisowni, możesz importować dowolny przepis na własne konto Cookidoo i korzystać z niego na ekranie Thermomixa. To jest bardzo przyjazna opcja.
Możesz też oczywiście adaptować własne przepisy na ulubione przetwory i wykonywać je łatwiej i czyściej w TM6. Ja tak robię. W tym roku w Thermomixie robiłam dżem czereśniowy (duuuużooo, około 5 kilo tych owoców przerobiłam na dżemy i 6 kg na kompoty), borówkowy (z 5 kg borówek), dżem malinowo-jabłkowy (3 kilo malin z ogrodu mamy plus jabłka w proporcji 6:4, więc też wyszło tego trochę)
Nie zawsze mam czas, by starannie spisać proporcje składników i się podzielić przepisem rozpisanym krok po kroku na mojej stronie. Niemniej jednak w miarę możliwości staram się to robić. Udało mi się spisać przepis na DŻEM Z BORÓWEK AMERYKAŃSKICH (nadal są dostępne na ryneczkach w sensownych cenach, więc zrób chociaż kilogram na próbę! Warto!). Proporcje z tego przepisu sprawdzą się też świetnie dla dżemu jagodowego, truskawkowego lub malinowego. Wystarczy podmienić owoce w przepisie na w/w.
Również ogórki marynowane, kiszone oraz sałatkę z ogórków na zimę robię wg swoich ulubionych proporcji. Więc absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, by znając już trochę urządzenie wspomóc się nim podczas przygotowywania przetworów całkowicie po swojemu.
A co z dużymi ilościami? Misa 2,2 litra wydaje się mała…
Uwierz mi, że zamiast stać 2 godziny nad wielkim garem i pilnować, by owoce lub pomidory się nie przypaliły lub nie wykipiały, wolę użyć Thermomixa w kilku czystych cyklach pracy bez pilnowania. Nawet 20 kilo pomidorów wolę zrobić kilogram po kilogramie (zrobione-przelane; zrobione-przelane; zrobione-przelane; itp). W ten sposób jest po prostu czyściej a cała „akcja” nie absorbuje mnie tak bardzo, jak grzanie gara z 20 kilogramami naraz. Dlatego w międzyczasie mogę odpisać na maile, zająć się dziećmi, czy robić cokolwiek innego, choćby to był relaks z książką na kanapie. I wiem, co mówię – w szklarni mojej mamy uprawiamy na potrzeby rodziny 100 krzaków pomidorów, więc ilości do zaprawiania mam DUŻE.
Podsumowanie tematu – czy Thermomix robi przetwory?
- Robi.
- Robi czyściej (pokrywa!)
- Robi łatwiej (przepisy Cookidoo i wszystkie funkcje dostępne „na manualu”)
- Jest masa przepisów na przetwory z TM dostępnych na pstryknięcie palcami.
- Możesz realizować własne wizje -Thermomix to tylko robot kuchenny. Wydajny. We wszystkim Cię będzie słuchał.
- Duże ilości? Też opłaca się zrobić je w TM z uwagi na łączny czas zaangażowania Ciebie w całą akcję.
- Gdy zaprawiasz z Thermomixem, najgorsza robota to umycie słoików.. chyba, że masz zmywarkę.
Nazywam się Ania Chudzik i jestem przedstawicielką Thermomix. Działam głównie w Poznaniu i województwie wielkopolskim, ale równie chętnie docieram z moją maszyną do gospodarstw domowych zlokalizowanych do 3 godzin jazdy autem od Poznania (lub nawet dalej w przypadku większej ilości zainteresowanych osób, niż jedna rodzina). Pamiętaj, że to nie jest clickbitowy artykuł. Jestem żywym człowiekiem i każde słowo napisane przeze mnie, możesz sprawdzić osobiście – zapraszając mnie na wspólne gotowanie (i to nie zobowiązuje do zakupu. Kupisz, nie kupisz, zobaczyć warto, by wypracować sobie własną opinię). Jeśli jesteś tu, na samym końcu artykułu (i to długiegoooo), to znaczy, że ten temat jest dla Ciebie interesujący. Zadzwoń: 515 555 469 – po informacje lub by umówić spotkanie. A jeśli wolisz, abym to ja do Ciebie zadzwoniła, to po prostu napisz mi smsa.